Turystyka dla seniora

Nasi rodzimi seniorzy chętnie wybierają krajowe oraz zagraniczne uzdrowiska. Coraz chętniej podróżują w celach zdrowotnych, wypoczynkowych oraz turystycznych. A które z miejsc cieszą się największym powodzeniem?

c31

Krajowe uzdrowiska

Organizacja wczasów dla seniorów nie należy do zadań łatwych i nie każde miejsce będzie w stanie podołać ich oczekiwaniom. Osoby starsze mają swoje specyficzne potrzeby wynikające z ich wieku. Choćby te dotyczące warunków klimatycznych. Drugim czynnikiem, istotnym w tego rodzaju ofertach jest zapewnienie im możliwości skorzystania z różnego rodzaju zabiegów zdrowotnych. Dla tych osób istotnym czynnikiem jest właśnie możliwość podreperowania zdrowia w czasie wypoczynku. Te czynniki sprawiają, że do najchętniej wybieranych miejsc zaliczają się Ciechocinek, Busko-Zdrój, Kołobrzeg, Ustroń oraz Krynica.

Krajowe kierunki pielgrzymkowe

Równie chętnie seniorzy wybierają oferty wychodzące naprzeciw ich potrzebom duchowym. Taką ofertę zapewniają pielgrzymki. Zarówno te organizowane przez lokalne ośrodki religijne, jak też te, będące częścią oferty biur podróży. Najczęstszymi miejscami takich wyjazdów jest między innymi Licheń. Tradycyjnym celem polskiej turystyki pielgrzymkowej jest również Częstochowa i tamtejsze sanktuarium na Jasnej Górze. Mniej popularnymi, ale mającymi spore znaczenie miejscami są Święta Lipka oraz Kalwaria Zebrzydowska.

Europa Środkowa i Wschodnia

Znaczna grupa seniorów jest również zainteresowana turystyką, jaką można nazwać tradycyjną, obejmującą wczasy stacjonarne oraz wycieczki objazdowe. W tej pierwszej grupie miejscami najchętniej wybieranymi są takie, które gwarantują doskonałą pogodę. Zalicza się do nich Chorwacja, zwłaszcza w okresie jesiennym. Wycieczki objazdowe to głównie miejsca niegdyś znajdujące się w granicach polski. Czyli Wilno oraz Lwów. Mają one często charakter sentymentalny.

Południowe kierunki pielgrzymek

Tu dominują oferty wycieczek objazdowych, ich głównymi celami jest Rzym, Lourdes, Fatima oraz Santiago de Compostela.