O owiu botnym

Zdecydowana większość z nas lubi podróżować, poznawać inne kultury, zwiedzać wspaniałe zabytki oraz cieszyć się widokami, które na co dzień nie są dla nas dostępne. Jednak niewielu z nas zadaje sobie pytanie, jakie znaczenie ma turystyka w naszym świecie, naszej cywilizacji oraz jak wpływa na naszą kulturę. Tymczasem próba odpowiedzi na to pytanie, może całkowicie zmienić nasz sposób pojmowania świata.

Turystyka i wyjazdy, zarówno te bliskie, jak i te dalekie służą nam, zapewniając wypoczynek. Nie mniej z każdego wyjazdu przywozimy ze sobą coś więcej. To wiedza na temat zwyczajów, kultury panującej w miejscach, które odwiedziliśmy. Nic nie walczy skuteczniej z uprzedzeniami niż właśnie poznanie obcej kultury, sposobu życia ludzi, których postępowanie bywa dla nas czasami niezrozumiałe.

Według opracowań socjologicznych, rozwój turystyki owocuje minimalizacją negatywnych reakcji oraz nacjonalistycznych postaw. To właśnie rozwój turystyki oraz powszechność podróży po całym świecie jest jednym z ważniejszych czynników powodującym, że żyjemy w okresie pokoju. Obecny czas jest najdłuższym w dziejach europy, bez większych konfliktów zbrojnych. Co więcej, postawy nacjonalistyczne, które mogłyby być jedną z przyczyn wojen na tle etnicznym, stanowią margines. W dużej mierze wpływa na to turystyka. Możliwość podróżowania po wszystkich krajach sprawia, że strach przed tym, co inne, zastępuje podziw i zrozumienie.

Innym niezwykle ważnym efektem turystyki jest wymiana handlowa. Przebywając w innych Państwach, mamy możliwość zasmakowania tamtejszych potraw, wypróbowania produktów znanych na lokalnym rynku, poznajemy modę panującą w tych krajach. Po powrocie do domu, często postanawiamy zakupić produkty, które poznaliśmy w czasie podróży. Naszym śladem często podążają też nasi znajomi. Jeśli tak się stanie, mamy wszystko to, co potrzebne do rozwoju wymiany handlowej, która w ostatecznym rozrachunku wpływa pozytywnie na zamożność naszą i naszych nowych partnerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*