Misja

Zdecydowana większość z nas lubi podróżować, poznawać inne kultury, zwiedzać wspaniałe zabytki oraz cieszyć się widokami, które na co dzień nie są dla nas dostępne. Jednak niewielu z nas zadaje sobie pytanie, jakie znaczenie ma turystyka w naszym świecie, naszej cywilizacji oraz jak wpływa na naszą kulturę. Tymczasem próba odpowiedzi na to pytanie, może całkowicie zmienić nasz sposób pojmowania świata.

Turystyka i wyjazdy, zarówno te bliskie, jak i te dalekie służą nam, zapewniając wypoczynek. Nie mniej z każdego wyjazdu przywozimy ze sobą coś więcej. To wiedza na temat zwyczajów, kultury panującej w miejscach, które odwiedziliśmy. Nic nie walczy skuteczniej z uprzedzeniami niż właśnie poznanie obcej kultury, sposobu życia ludzi, których postępowanie bywa dla nas czasami niezrozumiałe.

Według opracowań socjologicznych, rozwój turystyki owocuje minimalizacją negatywnych reakcji oraz nacjonalistycznych postaw. To właśnie rozwój turystyki oraz powszechność podróży po całym świecie jest jednym z ważniejszych czynników powodującym, że żyjemy w okresie pokoju. Obecny czas jest najdłuższym w dziejach europy, bez większych konfliktów zbrojnych. Co więcej, postawy nacjonalistyczne, które mogłyby być jedną z przyczyn wojen na tle etnicznym, stanowią margines. W dużej mierze wpływa na to turystyka. Możliwość podróżowania po wszystkich krajach sprawia, że strach przed tym, co inne, zastępuje podziw i zrozumienie.

Innym niezwykle ważnym efektem turystyki jest wymiana handlowa. Przebywając w innych Państwach, mamy możliwość zasmakowania tamtejszych potraw, wypróbowania produktów znanych na lokalnym rynku, poznajemy modę panującą w tych krajach. Po powrocie do domu, często postanawiamy zakupić produkty, które poznaliśmy w czasie podróży. Naszym śladem często podążają też nasi znajomi. Jeśli tak się stanie, mamy wszystko to, co potrzebne do rozwoju wymiany handlowej, która w ostatecznym rozrachunku wpływa pozytywnie na zamożność naszą i naszych nowych partnerów.

Porady dla turystów

Podróże zapewniają nam wiele przyjemności oraz radości. To powoduje, że nasza czujność zostaje wygaszona, a przez to stajemy się znacznie bardziej narażeni na zagrożenia, jakie na nas czyhają. Każda osoba, która wybiera się w podróż, zawsze powinna pamiętać o pewnych zasadach, które pozwalają nam uniknąć większości zagrożeń. Kilka stosunkowo prostych zaleceń wprowadzonych do naszego życia i postępowania sprawia, że nasze bezpieczeństwo będzie dużo lepiej chronione.

Ubezpieczenia

Pierwszym i najważniejszym błędem, jaki popełnia niestety większość naszych rodaków w czasie wyjazdów zagranicznych, to brak odpowiedniego ubezpieczenia. Musimy pamiętać, że w większości państw skorzystanie z pomocy medycznej wiąże się z mniejszymi lub większymi wydatkami. Jeśli porównamy poziom dochodów w poszczególnych krajach, okaże się, że nawet drobne opłaty obowiązujące w tamtejszym systemie służby zdrowia, mogą dla nas stanowić znaczny wydatek. Wykupienie ubezpieczenia, którego koszt nie przekracza kilku złotych dziennie, pokryje nam nie tylko te koszta, ale też zabezpieczy w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych oraz pokryje koszty ewentualnego transportu medycznego do kraju.

Ostrożność

Będąc w obcym kraju, łatwo ulec fascynacji tamtejszą kulturą i zwyczajami. To niestety sprawia, że często wykazujemy łatwowierność. Nie bez powodu to właśnie turyści najczęściej padają ofiarami oszustów i złodziei. Fascynacja tym, co nowe i na pewno piękne, nie zwalnia nas z myślenie i zachowania czujności w kontaktach z obcymi.

Wiąże się z tym również inne rzecz. Gdyby doszło do sytuacji, że zostaniemy oszukani, okradzeni lub przydarzy się nam jakakolwiek inna sytuacja powodująca, że znajdziemy się w tarapatach, najlepszym rozwiązaniem będzie szybki kontakt z Polskim konsulatem lub ambasadą. Wyjeżdżając za granicę, zawsze powinniśmy posiadać dane kontaktowe do rodzimych placówek dyplomatycznych. Ta prosta zasada może w sposób zdecydowany ograniczyć problemy, z jakimi się możemy spotkać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*