Architektura Zakopanego

Zimowa stolica Polski, jak jest nazywane Zakopane, to miasto o historycznym znaczeniu oraz taki, które może się pochwalić niezwykłą architekturą. Jednak prawa miejskie Zakopane otrzymało dopiero w 1933 roku. Miasto posiada swoją starówkę, którą tworzy jedna z najstarszych ulic miasta, Kościeliska. Jej przebieg pokrywa się z potokiem Cicha Woda. Przy tej ulicy znajdziemy też najważniejsze zabytki miasta.

Pochodzący z połowy dziewiętnastego wieku kościół o drewnianej konstrukcji, który przetrwał do współczesnych nam czasów, jest nazywany Starym Kościołem, stanowi jeden z najcenniejszych obiektów historycznych miasta. W czasie zwiększania się znaczenia Zakopanego i jego przeobrażenia z miejscowości o charakterze wiejskim, zaczęły powstawać takie obiekty jak karczmy, targ oraz budynki handlowo usługowe. Niestety w czasach okupacji wiele z tych obiektów zostało zniszczonych. Zredukowano jednocześnie obszar zajmowany przez tamtejszy cmentarz zasłużonych.

09

W Zakopanem znajdziemy wiele wartych uwagi obiektów. Są nimi zarówno obiekty o funkcji sakralnej jak też budynki mieszkalne i użytkowe. Do nich zaliczyć koniecznie należy dom Stanisława Witkiewicza, znany jako Willa Koliba. Był to pierwszy drewniany dom zaprojektowany w stylu zakopiańskim. Obecnie jest to siedziba muzeum stylu zakopiańskiego.

Innymi wartymi polecenia obiektami architektonicznymi są Willa Cicha oraz Willa Orla. Obie budowle pochodzą z końca wieku dziewiętnastego.